Zea Mays
Kukuřičný olej je bohatý na vitamin E, koenzym Q10, omega-3 mastné kyseliny, polynenasycené tuky a kyselinu linolovou. Z vitaminu najdeme vitamin A, v menším množství vitaminy skupiny B. Z minerálů to pak jsou fosfor, vápník a železo, z antioxidantů kyselinu ferulovou a p-kumarovou.
V kosmetice je hojně používán kukuřičný škrob, díky zklidňujícím účinkům na pokožku může být aplikován přímo na vyrážky, zmírňuje podráždění a navíc při výrobě kosmetiky účinně nahrazuje ropné složky. Kukuřičný olej je vhodný na všechny typy pleti, a to i na problematickou, aknózní a mastnou, neboť neucpává póry. Pokožku regeneruje, pěstí, vyživuje a dokonce chrání před působením volných radikálů (díky vitaminu E). Kukuřice pomáhá udržovat zdravý zrak, posiluje imunitu, udržuje správnou funkci metabolismu a také pomáhá nervovému systému, aby byl v kondici. Díky antioxidantům kyselině ferulové a p-kumarové, je kukuřice účinná v boji s karcinogeny, na základě studií tedy pomáhají proti nádorovým onemocněním. Obecně má kukuřice na naše zdraví příznivý vliv, v poslední době se však stalo kontroverzním tématem využití fruktózového sirupu v potravinářském průmyslu. Některé studie jej spojují s civilizačními chorobami, zejména s obezitou a cukrovkou, proto se diskutuje, zda je jeho použití ve zpracovaných potravinách vhodné.
Kukuřice setá je jednoletá rostlina, která náleží do čeledi lipnicovitých. Pochází ze střední Ameriky, podle předpokladu je její původní domovinou západní Sierra Madre v Mexiku, dnes je však spolu s pšenicí a rýží jednou ze tří nejvíce pěstovaných obilovin světa. K její domestikaci došlo pravděpodobně před více než 7000 lety a do Evropy se dostala poprvé na přelomu 15. a 16. století. Rostlina obvykle dorůstá výšky 2 až 3 metry, plodem je obilka, která má většinou barvu v odstínech žluté, může být i bílá, případně nabývat odstínů od červené až po fialovou barvu. Kukuřici můžeme konzumovat syrovou i tepelně upravenou, využívá se k výrobě oleje, a to lisováním kukuřičných klíčků za studena, a fruktózového sirupu, ve velké míře se také suší a vyrábí se z ní kukuřičná mouka, škrob a různé pochutiny. Neobsahuje lepek, takže je častou přísadou v potravinách určených ke speciální výživě a pro svou vysokou energetickou hodnotu a výnosnost se využívá i do krmiv pro hospodářská zvířata. Kukuřice je bohatá na sacharidy, dále také bílkoviny a v menší míře i tuky.