Sléz lesní

slez_lesni

 

Sléz lesní neboli Malva sylvestris je dvouletá až vytrvalá bylina z čeledi slézovitých (Malvaceae), která dorůstá do výšky od 30 až do 150 cm. Tato rostlina, používající se už od starověku pro svůj obsah slizu v květech, pochází z východního Středomoří, ale dnes už ji najdeme téměř na všech kontinentech. Daří se jí ve vlhkých půdách bohatých na dusík. U nás roste v teplejších polohách podél cest, na pastvinách, u plotů a na rumištích.

Extrakt ze slézu pochází ze zpracování listů a květů stejnojmenné rostliny patřící do čeledi Malvaceae.

Užívanou částí rostliny je květ a list, ze kterých se připravují čaje, sirupy, nálevy, kloktadla či obklady. Sléz obsahuje silice (rozpouští hleny a uvolňuje napětí), sliz (mírní podráždění sliznice), třísloviny, vitamin C a karoteny.

Při vnitřním použití se používá k léčení dýchacího ústrojí (angína, zánět průdušek, kašel - bolestivý, suchý a dráždivý, bolest v krku, chrapot). Pomáhá při léčbě zánětlivých onemocnení, při průjmech a cévních chorobách a při onemocnění močových cest. Působí protizánětlivě a mírně projímavě. Při vnějším použití, např. ve formě kloktadla a obkladu, se používá při zánětu hrdla a dutiny ústní (slézový macerát je vhodnou prevencí nejen pro zpěváky a řečníky proti chorobám hrdla) a k léčbě drobných poranění (mokvavé ekzémy, akné, růže). Při dně pomáhají slézové obklady přikládané na bolavá a zdeformovaná místa. U slézu zatím nebyly zjištěny žádné kontraindikace a nežádoucí účinky ani při dlouhodobém používání.

Extrakt slézu je bohatý na minerální soli, vitamíny a díky vysokému obsahu slizu se může pochlubit ochrannými, protičervenajícími, hydratačními a zvláčňujícími vlastnostmi. Díky těmto účinkům je tento extrakt ideální i pro tu nejcitlivější pokožku.

Bio výtažky slézu pokožku zklidňují a brání jejímu podráždění, zanechává pokožku hydratovanou a zářícím zdravím

Zpět do obchodu