Santalovník bílý
Santalu využívá tradiční ájurvédská medicína. Santalový olej patří k velice vzácným olejům a působí zejm. na nervový systém. Uvolňuje napětí způsobené strachem, stresem nebo úzkostí a zároveň navozuje klid, pozitivní myšlenky a zlepšuje paměť. Působí i jako afrodiziakum. Santal blahodárně působí na různé záněty, infekce a při křečích nervové i vylučovací soustavy. Zlepšuje trávení, krevní oběh, snižuje cholesterol a ulevuje svalovým tkáním. Díky své schopnosti odvádět z těla horkost je santal využíván při onemocněních provázených horečkou. Napomáhá vylučování toxinů z organismu, ulevuje při močových problémech a posiluje svaly, kůži a dásně. Santal též usnadňuje hojení ran, jizev a pomáhá v případě kožních problémů, má antiseptické účinky. Ve formě vonných tyčinek působí dezinfekčně a odpuzuje drobný hmyz. Santalový olej zklidňuje a vyživuje suchou pleť, dobře působí na příliš se mastící pokožku se sklonem k akné. Dá se mísit např. s kadidlem, růžovým dřevem, cedrem, růží, neroli, eukalyptem apod. Používá se k masážím, koupelím, inhalacím či do aromalamp.
Santalovník bílý je využíván pro své kvalitní dřevo, jež slouží nejen k výrobě nábytku a dekoračních předmětů, ale i za účely rituálními. Připravují se z něj vonné tyčinky a vykuřovadla, které se uplatňují při buddhistických obřadech. Santal je součástí parfémů, deodorantů, krémů, mýdel, zubních past a přírodních léčiv. Kůru lze žvýkat jako betel. Santalový olej pak slouží jako aroma přidávané do některých druhů potravin, např. žvýkaček či zmrzliny.
Santalovník bílý je stálezelená poloparazitická dřevina z čeledi santálovitých (Santalaceae) dorůstající výšky 4-10 m a s kmenem tloušťky 30-40 cm. Má šedou až hnědou kůru a vstřícné, řapíkaté, vejčitě kopinaté, celokrajné listy. Santalovník má oboupohlavné květy v rudě nachové barvě. Plodem je kulovitá peckovice s průměrem cca 8 mm. Svým zevnějškem santalovník připomíná náš vlašský ořech. Původně se jedná o malesijský druh, jenž byl zavlečen do oblastí jižní Asie. V současné době se vyskytuje v Indii, na Srí Lance, Barmě, Indonésii až po severní Austrálii. Pěstuje se i v tropické Africe a Americe, místy zplaňuje. Ze santalu se používá dřevo, kůra i plody. Ze dřeva santalovníku se parovodní destilací získává silně aromatický santalový olej a připravuje se tinktura. Santal obsahuje silice, třísloviny, pryskyřice, fruktózu, glukózu, kyselinu linolovou, olejovou a palmitovou, aminokyseliny, např. lysin, serin, alanin, prolin apod. Užívání výtažků ze santalového dřeva se nedoporučuje malým dětem, těhotným a kojícím ženám, popřípadě alergikům.